Leasing to popularna i elastyczna forma finansowania. Celem jest zakup wszelkiego rodzaju środków trwałych do działalności gospodarczej. Najpopularniejszy na polskim rynku to oczywiście leasing samochodów osobowych oraz ciągników siodłowych, co nie oznacza, że tylko tego rodzaju sprzęt jest możliwy do sfinansowania tą metodą. Klient może również „wziąć w leasing” takie sprzęty, jak maszyny budowlane, sprzęt medyczny czy biurowy, komputery, łodzie motorowe i żaglowe czy nieruchomości. Spectrum możliwości jest dość szerokie.
Jest najpopularniejszą formą leasingu w Polsce. W jego wypadku właścicielem przedmiotu leasingu jest firma udzielająca leasingu (leasingodawca) i oddaje użytkownikowi (leasingobiorcy) w użytkowanie. Warto pamiętać, że właścicielem przedmiotu jest firma leasingowa, w związku z czym to ona dokonuje odpisu amortyzacyjnego. Co ważne dla przedsiębiorcy, miesięczna rata leasingu ( kapitał + odsetki) w całości wlicza się w koszty przedsiębiorcy, a ponadto do każdej faktury doliczany jest podatek VAT. Umowa trwa minimum 40% wartości czasu amortyzacji przedmiotu. Po zakończeniu umowy klient ma możliwość wykupu przedmiotu na własność.
Podstawową różnicą w stosunku do leasingu operacyjnego jest fakt, że przedmiot leasingu od początku trwania leasingu jest wpisany do majątku leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych, a miesięcznym kosztem przedsiębiorcy jest rata odsetkowa. VAT przy tego typu leasingu jest płacony z góry za cały okres finansowania wraz z pierwszą ratą, co znacznie podnosi jego koszty na samym starcie finansowania. Dodatkowo warto zaznaczyć, że klient staje się właścicielem auta wraz z ostatnią ratą leasingu.
Leasing zwrotny skierowany jest do firm, które potrzebują finansowania, a posiadają swój majątek. Polega on na tym, że firma leasingująca przejmuje od klienta na czas umowy określony przedmiot majątku. W zamian wypłaca wartość tego przedmiotu klientowi. Klient w ratach spłaca przedmiot dla firmy leasingującej. Jest to alternatywa dla kredytów obrotowych i inwestycyjnych, w których musielibyśmy dać dany przedmiot pod zabezpieczenie. W momencie, gdy umowa leasingu wygasa, przedsiębiorca może ponownie stać się właścicielem rzeczy leasingowanej. Leasing zwrotny można zawierać jako operacyjny lub finansowy.